Reklama
Dlaczego to ma sens? Liczby, które przekonują
Zanim przejdziemy do technikaliów, zatrzymajmy się przy ekonomii. Przejechanie 100 km DIY EV z baterią LFP 36 kWh kosztuje przy zużyciu 18 kWh/100 km:
| Źródło energii | Koszt na 100 km | Roczny koszt (15 000 km) |
|---|---|---|
| Taryfa G11 (ok. 0,82 zł/kWh) | ~14,76 zł | ~2 214 zł |
| Taryfa G12 nocna (ok. 0,52 zł/kWh) | ~9,36 zł | ~1 404 zł |
| Własna fotowoltaika (koszt wytworzenia ~0,08–0,15 zł/kWh) | ~1,80 zł | ~270 zł |
| Olej napędowy B7 (8,5 l/100 km × ~6,80 zł) | ~57,80 zł | ~8 670 zł |
Przy własnej fotowoltaice ładowanie auta kosztuje ok. 30–50 razy mniej niż jazda na dieslu. Przy 15-letnim horyzoncie projektu DIY EV + PV oszczędności sięgają 100 000–130 000 zł tylko na paliwie. To argument nie do odparcia.
💡 Ile energii produkuje instalacja PV w Polsce?
Przyjmuje się ok. 950–1050 kWh/kWp/rok w przeciętnej lokalizacji w Polsce (dane PVGIS dla pochylenia 35°, południe). Instalacja 10 kWp produkuje więc ok. 9500–10 500 kWh rocznie. Dla rocznej potrzeby EV na poziomie 18 kWh/100 km × 15 000 km = 2700 kWh – 10 kWp z naddatkiem pokrywa potrzeby auta i domu.
Krok 1 – Oblicz potrzebną moc instalacji PV
Standardowa formuła dla osoby, która chce pokryć zarówno potrzeby domu, jak i ładowanie auta:
- Zużycie domu roczne: dla typowego domu jednorodzinnego w Polsce to 3500–5500 kWh/rok
- Zużycie auta roczne: przebieg [km] × zużycie [kWh/km] ÷ sprawność ładowania (ok. 0,92 dla AC)
Przykład: 15 000 km × 0,18 kWh/km ÷ 0,92 ≈ 2935 kWh/rok - Suma roczna: 4500 (dom) + 2935 (auto) = 7435 kWh/rok
- Potrzebna moc PV: 7435 kWh ÷ 1000 kWh/kWp = 7,4 kWp minimum
- Bufor na straty i sezonowość: ×1,3 → ok. 9,5–10 kWp
Wniosek: instalacja 10 kWp (ok. 22–24 panele 450W) to złoty środek dla domu z DIY EV i rocznym przebiegiem 15 000 km. Więcej o doborze instalacji solarnej znajdziesz na xsolar.pl.
Krok 2 – Wybór falownika z funkcją zarządzania ładowaniem
Nie każdy falownik nadaje się do inteligentnego ładowania EV. Kluczowe wymagania:
- Modbus TCP lub RS485 – protokół komunikacji z oprogramowaniem HEMS (evcc, Home Assistant)
- Pomiar mocy na wyjściu AC – falownik musi wiedzieć, ile oddaje do sieci
- API lokalne – dostęp bez chmury producenta (ważne dla prywatności i niezawodności)
| Falownik | Moc | Komunikacja | Kompatybilność evcc | Cena orientacyjna |
|---|---|---|---|---|
| Fronius Symo Gen24 | 6–25 kW | Modbus TCP, SunSpec | ✅ Natywna | 5 000–9 000 zł |
| SMA Sunny Tripower | 5–25 kW | Modbus TCP, SMA-Net | ✅ Natywna | 4 500–8 500 zł |
| Growatt MIN TL-X | 3–11 kW | Modbus RTU, ShineWiFi | ✅ Wtyczka evcc | 2 500–4 500 zł |
| Huawei SUN2000 | 3–36 kW | Modbus TCP, RS485 | ✅ Natywna | 4 000–8 000 zł |
| Solax X3-Hybrid | 5–15 kW | Modbus TCP | ✅ Wtyczka evcc | 3 500–7 000 zł |
| Sofar Solar | 3–20 kW | RS485, WiFi | ⚠️ Ograniczona | 2 000–4 000 zł |
Do zastosowań DIY z budżetem polecam Growatt MIN TL-X lub Sofar Solar jako punkt wejścia, a dla pełnej funkcjonalności – Fronius Symo Gen24 lub Huawei SUN2000.
⚠️ Unikaj falowników bez lokalnego API
Niektóre falowniki (np. starsze modele Sungrow, Deye) wymagają połączenia z chmurą producenta do odczytu danych. Jeśli serwer producenta padnie lub firma zmieni politykę API, tracisz kontrolę nad systemem. Zawsze sprawdzaj dostępność lokalnego Modbus przed zakupem.
Krok 3 – Wallbox (EVSE) kompatybilny z DIY EV
Wallbox to stacja ładowania AC montowana w garażu lub na zewnątrz. Dla DIY EV z ładowarką pokładową OBC kluczowe parametry to:
- Moc: 7,4 kW (1-fazowe, 32A) lub 11/22 kW (3-fazowe)
- Protokół komunikacji: OCPP 1.6J lub Modbus TCP – niezbędny do integracji z evcc
- Regulacja mocy: możliwość płynnej regulacji prądu ładowania od 6A do max (kluczowe dla solar charging)
- Lokalny dostęp: bez wymaganego połączenia z serwerem producenta
| Wallbox | Moc max | Protokół | Solar charging | Cena |
|---|---|---|---|---|
| go-eCharger HOME+ | 11/22 kW | OCPP, Modbus, API | ✅ Świetna | 1 800–2 800 zł |
| Easee Home | 22 kW | OCPP 1.6J | ✅ Dobra | 2 500–3 500 zł |
| KEBA KeContact P30 | 22 kW | OCPP, UDP API | ✅ Dobra | 3 000–4 500 zł |
| Wallbox Pulsar Plus | 22 kW | OCPP 1.6J | ✅ Dobra | 2 000–3 200 zł |
| OpenEVSE (DIY) | 7,4 kW | MQTT, HTTP API | ✅ Doskonała | 800–1 500 zł (kit) |
Dla prawdziwego hobbysty DIY opcją godną uwagi jest OpenEVSE – open-source wallbox, który możesz zbudować samodzielnie. Pełna integracja z MQTT i Home Assistant, dowolna konfiguracja, brak abonamentów. Instrukcja montażu na stronie projektu.
Krok 4 – evcc: mózg inteligentnego ładowania
evcc (Electric Vehicle Charge Controller) to otwarte oprogramowanie napisane w Go, które integruje falownik PV, wallbox, magazyn energii i samochód elektryczny w jeden automatyczny system. Działa na Raspberry Pi 4, Intel NUC, domowym serwerze NAS lub wirtualnej maszynie.
Jak to działa w praktyce?
Co 30 sekund evcc odczytuje z falownika aktualną produkcję PV i pobór domu. Oblicza nadwyżkę energii (produkcja minus zużycie domu i magazynowanie) i przekazuje ją jako polecenie do wallboxa: „ładuj teraz z mocą X kW". Wallbox reguluje prąd AC od 6A w górę z dokładnością 1A. Efekt: auto ładuje się dokładnie tyle, ile słońce produkuje ponad bieżące potrzeby domu.
Tryby pracy evcc:
- Off: nie ładuje (ręcznie)
- Now: ładuje z maksymalną dostępną mocą sieci
- Min PV: ładuje z minimum (6A, ~1,4 kW), resztę z PV gdy dostępne
- PV only: ładuje wyłącznie gdy nadwyżka PV jest wystarczająca (≥6A = ≥1,38 kW)
- Smart / Tani prąd: ładuje gdy cena prądu w sieci jest poniżej progu (integracja z API operatora)
Instalacja evcc na Raspberry Pi 4 – krok po kroku:
- Zainstaluj Raspberry Pi OS Lite (64-bit) na karcie microSD
- Włącz SSH:
touch /boot/ssh - Zaloguj się przez SSH i zaktualizuj system:
sudo apt update && sudo apt upgrade -y - Pobierz i zainstaluj evcc:
curl -1sLf 'https://dl.evcc.io/stable/debian/gpg' | sudo gpg --dearmor -o /etc/apt/trusted.gpg.d/evcc.gpg
sudo apt install evcc - Uruchom konfigurację wizarda:
sudo evcc configure - Włącz autostart:
sudo systemctl enable evcc && sudo systemctl start evcc - Otwórz panel w przeglądarce:
http://[IP-raspberry]:7070
💡 evcc i DIY EV – integracja przez MQTT
Twój DIY EV nie jest na liście wspieranych samochodów evcc (bo to auto zbudowane przez Ciebie). Nie ma problemu – evcc obsługuje customowy pojazd przez MQTT. Twój BMS publikuje SoC na topiku MQTT, a evcc go odczytuje i pokazuje na dashboardzie. Dodajesz 5 linii konfiguracji w pliku evcc.yaml i gotowe.
Krok 5 – Integracja z Home Assistant
evcc ma oficjalną integrację z Home Assistant przez add-on lub zewnętrzny serwer. Po podłączeniu w HA masz encje:
sensor.evcc_solar_power– aktualna moc PV w Wsensor.evcc_grid_power– pobór/oddawanie do sieci w Wsensor.evcc_vehicle_soc– stan naładowania auta w %select.evcc_loadpoint_mode– tryb ładowania (off/now/minpv/pv)number.evcc_loadpoint_min_soc– minimalny SoC do osiągnięcia mimo braku słońca
Przykładowe automatyzacje w Home Assistant:
Automatyzacja 1: Jeśli jutro pada, ładuj do 90% nocną taryfą G12
Trigger: godzina 23:00
Condition: prognoza zachmurzenia jutro > 70% (integracja met.no)
Action: ustaw evcc tryb „now", ustaw cel SoC na 90%
Automatyzacja 2: Ładuj wyłącznie z PV jeśli SoC > 20%
Trigger: zmiana sensor.evcc_vehicle_soc
Condition: SoC > 20%
Action: ustaw evcc tryb „PV only"
Automatyzacja 3: Powiadamiaj gdy auto naładowane do limitu
Trigger: sensor.evcc_vehicle_soc > 85
Action: wyślij powiadomienie Telegram „Auto naładowane do 85% – wyłącz z kabla"
Krok 6 – Magazyn energii jako bufor
Jeśli masz lub planujesz stacjonarny magazyn energii (np. Pylontech, BYD Battery-Box, własna DIY rack), evcc uwzględnia jego stan przy podejmowaniu decyzji o ładowaniu auta. Logika priorytetu:
- Zaspokojenie bieżącego poboru domu z PV
- Naładowanie magazynu stacjonarnego do poziomu X% (ustawialny)
- Ładowanie samochodu z nadwyżki
- Oddawanie pozostałej nadwyżki do sieci (lub odcinanie – zero export)
Taka hierarchia gwarantuje, że dom i magazyn są zawsze priorytetem, a auto korzysta z tego co zostanie – w słoneczne dni to i tak wystarczy na pełen „bak".
💡 DIY magazyn stacjonarny
Jeśli budżet nie pozwala na gotowy system, własnoręcznie zbudowany rack LFP 48V / 20–30 kWh z BMS JK lub Orion to koszt ok. 4000–8000 zł zamiast 15 000–25 000 zł za systemy gotowe. Tę samą chemię LFP, ten sam BMS – tylko mniejszy format niż w aucie. Więcej szczegółów o budowie magazynów domowych na xsolar.pl.
Krok 7 – Sezonowość i zarządzanie zimą
Polska ma dość wyraźną sezonowość produkcji PV. W praktyce wygląda to tak:
| Miesiąc | Śr. produkcja (10 kWp) | Pokrycie ładowania auta | Strategia |
|---|---|---|---|
| Maj – Sierpień | 1100–1400 kWh/mies. | ~100% | PV only mode |
| Marzec, Kwiecień, Wrzesień | 700–950 kWh/mies. | 70–85% | PV only + taryfa nocna doładowanie |
| Październik, Luty | 300–500 kWh/mies. | 40–60% | Min PV + G12 nocna |
| Listopad – Styczeń | 80–200 kWh/mies. | 10–25% | Taryfa G12 nocna (najtańsza) |
W miesiącach zimowych warto mieć skonfigurowaną taryfę dwustrefową G12 lub G12w. evcc obsługuje harmonogram ładowania – możesz ustawić „ładuj w godz. 22:00–6:00 jeśli SoC < 70%", co automatycznie uzupełni baterię tanią nocną energią przed porannym wyjazdem.
Zimowy problem: ogrzewanie baterii
Ogniwa LFP poniżej 5°C nie powinny być ładowane (ryzyko tworzenia dendrytów). Rozwiązanie DIY:
- Czujnik temperatury baterii podłączony do Raspberry Pi / ESP32
- Automatyzacja HA: jeśli temp. baterii < 8°C → włącz mata grzewcza 12V (lub grzałka PTC 400V) przez 45 minut przed ładowaniem
- BMS blokuje ładowanie sprzętowo poniżej 0°C niezależnie od ustawień oprogramowania
Krok 8 – Monitoring i raportowanie
Po uruchomieniu systemu warto mieć pełen wgląd w to, co się dzieje. Rekomendowany stack:
- evcc wbudowany dashboard – bieżący stan ładowania, przepływ energii, historia sesji
- Home Assistant Energy Dashboard – sumaryczny bilans domu z podziałem na źródła
- Grafana + InfluxDB – zaawansowane wykresy, raporty miesięczne, analiza trendów
- Telegram Bot – codzienne podsumowanie o 20:00: „Dziś wyprodukowano 48 kWh, auto naładowano 22 kWh z PV, saldo: +14 kWh do sieci"
Dane trzymasz lokalnie – żaden serwer producenta nie ma do nich dostępu. To jest prywatność na serio.
Realne koszty i zwrot z inwestycji
| Element | Koszt (PLN) | Uwagi |
|---|---|---|
| Instalacja PV 10 kWp (panele + montaż) | 22 000–30 000 | Bez dofinansowania, z montażem |
| Falownik hybrydowy (np. Fronius/Growatt) | 4 000–9 000 | Z wejściem dla magazynu |
| Wallbox 11 kW (np. go-e, KEBA) | 1 800–3 500 | Z OCPP / Modbus |
| Raspberry Pi 4 + obudowa + karta | 350–550 | Dla evcc i Home Assistant |
| Magazyn stacjonarny DIY 20 kWh (opcja) | 5 000–9 000 | Ogniwa LFP + BMS + rack |
| Okablowanie, zabezpieczenia, montaż | 2 000–4 000 | Elektryk + materiały |
| Suma bez magazynu | ~30 000–47 000 | |
| Suma z magazynem DIY | ~35 000–56 000 |
Oszczędności roczne (dom + auto vs. taryfa G11 + diesel): ok. 9000–12 000 zł/rok. Zwrot z inwestycji: 4–6 lat. Po tym czasie energia słoneczna dla domu i auta jest praktycznie darmowa przez kolejne 20+ lat.
Uwaga: dofinansowanie z programów Mój Prąd 5.0, Czyste Powietrze czy ulga termomodernizacyjna może obniżyć koszt instalacji PV nawet o 6000–16 000 zł. Sprawdź aktualne warunki na stronie NFOŚiGW lub u doradcy energetycznego.
Częste problemy i rozwiązania
Problem: evcc nie widzi falownika
Sprawdź: (1) czy falownik i Raspberry Pi są w tej samej sieci LAN, (2) czy Modbus TCP jest włączony w konfiguracji falownika (często domyślnie wyłączony), (3) czy port Modbus (502) nie jest blokowany przez firewall routera. Pomocne: nc -zv [IP-falownika] 502 w terminalu sprawdzi dostępność portu.
Problem: ładowanie nie ruszasz przy PV only poniżej 6A
Standard IEC 61851 wymaga minimum 6A prądu ładowania AC (ok. 1,38 kW przy 230V). Przy zachmurzeniu produkcja PV może być niższa niż ten próg – auto nie ruszy. Rozwiązanie: tryb Min PV, który pobiera brakujące 6A z sieci i resztę z PV. W evcc ustawiasz „minimum current" jako 6A.
Problem: BMS blokuje ładowanie w niskiej temperaturze
Prawidłowe zachowanie – BMS chroni ogniwa. Rozwiązanie: zainstaluj matę grzewczą na packu baterii sterowaną przez termostat lub automatyzację HA. Temp. startu grzania: 3°C, stop: 15°C. Pobór maty: 150–300W, czas nagrzewania paczki: 30–60 minut. Automatyzacja HA może uruchamiać grzanie na godzinę przed planowanym wyjazdem.
Problem: różnica między wskazaniem evcc a faktycznym SoC BMS
evcc może używać SoC z protokołu wallboxa, który nie zawsze zgadza się z BMS. Skonfiguruj pojazd custom w evcc z bezpośrednim odczytem MQTT z BMS – to jedyne miarodajne źródło SoC dla DIY EV.
Podsumowanie – system krok po kroku
Pełny ekosystem DIY EV + PV składa się z kilku warstw:
- 🌞 Panele PV → produkują energię
- ⚡ Falownik hybrydowy → zarządza przepływem między PV, siecią, magazynem
- 🔋 Magazyn stacjonarny → buforuje nadwyżkę PV na wieczór
- 🔌 Wallbox EVSE → ładuje samochód z regulowaną mocą
- 🖥️ evcc na Raspberry Pi → mózg systemu, optymalizuje ładowanie
- 🏠 Home Assistant → automatyzacje, monitoring, integracja z BMS
- 🚗 DIY EV z BMS → publikuje SoC przez MQTT, odbiera polecenia
Efekt końcowy: samochód elektryczny ładuje się automatycznie z energii słonecznej, dom zużywa minimalnie z sieci, a Ty masz pełen wgląd w każdy wat – bez żadnych abonamentów, bez chmury producenta i bez śledzenia. Więcej o budowie kompletnych systemów energetycznych znajdziesz na xsolar.pl, ipraktyk.pl i iskutecznie.pl.
Reklama